Apache CloudStack Administration RTD - en to fr translation catalogue (21 entries)

en: CloudStack Administration Documentation
fr: CloudStack : documentation d'administration

en: This guide is aimed at Administrators of a CloudStack based Cloud, for Release Notes, Installation and General introduction to CloudStack see the following guides:
fr: Ce guide est destiné aux administrateurs d'un cloud basé sur CloudStack. Pour les notes de versions, l'installation et l'introduction générale à CloudStack, veuillez vous référer aux guides suivants :

en: `Documentation Start <http://docs.cloudstack.apache.org>`_
fr: `Accueil de la documentation <http://docs.cloudstack.apache.org>`_

en: `Installation Guide <http://docs.cloudstack.apache.org/projects/cloudstack-installation>`_
fr: `Guide d'installation <http://docs.cloudstack.apache.org/projects/cloudstack-installation>`_

en: `Release Notes <http://docs.cloudstack.apache.org/projects/cloudstack-release-notes>`_
fr: `Notes de versions <http://docs.cloudstack.apache.org/projects/cloudstack-release-notes>`_

en: User Interface
fr: Interface utilisateur

en: Managing Accounts, Users and Domains
fr: Gérer les comptes, les utilisateurs et les domaines

en: Using Projects to Organize User Resources
fr: Utiliser les projets pour organiser les ressources des utilisateurs

en: Service Offerings
fr: Offres de services

en: Setting up Networking for Users
fr: Configurer le réseau pour les utilisateurs

en: Working with Virtual Machines
fr: Travailler avec des machines virtuelles

en: Working with Templates
fr: Travailler avec des modèles

en: Working with Hosts
fr: Travailler avec des hôtes

en: Working with Storage
fr: Travailler avec le stockage

en: Working with System Virtual Machines
fr: Travailler avec les machines virtuelles systèmes

en: Working with Usage
fr: Travailler avec les statistiques d'utilisation

en: Managing Networks and Traffic
fr: Gérer les réseaux et le trafic

en: Managing the Cloud
fr: Gérer le cloud

en: System Reliability and Availability
fr: Fiabilité et disponibilité du système

en: Tuning
fr: Optimisations

en: Events and Troubleshooting
fr: Les évènements et le dépannage
